BEZPEČNĚJŠÍ POČERNICE PŘEDEVŠÍM

17.06.2022

Vážení čtenáři,

z našeho on-line průzkumu jsme zjistili, že 41,4% občanům v Horních Počernicích vadí aktuální bezpečnostní situace. Například porušování nočního klidu, večerní potyčky, neoprávněný průjezd nákladních vozidel, časté krádeže, vandalismus, znečišťování veřejného prostranství, neoprávněné zakládání skládek apod. Jen v loňském roce bylo evidováno 385 přestupků v oblasti veřejného pořádku, 1 445 přestupků v oblasti dopravy a 495 ostatních přestupků! Celkově to máme 2 325 přestupků, tj. 6,4 přestupků na každý den v roce.

Obrátil jsem se proto na ředitelku oblastního ředitelství Městské policie Prahy 14, Ing. Danu Hetzlovou s dotazem, jak lze bezpečnostní situaci v Horních Počernicích zlepšit? První váš možný dotaz je proč Prahu 14.

V Horních Počernicích totiž není stálá služebna Městské policie, ale pouze zázemí pro dočasnou zastávku okrskářů na Chvalské tvrzi. Na osobní setkání se můžete předběžně domluvit výhradně telefonicky, ale pouze na středu. Jiné možnosti nejsou! Bohužel v naší městské části schází stálá služba.

Na Horní Počernice vychází celkem 8 okrskářů, kteří ale mají k dispozici pouze jedno vozidlo. V praxi to znamená, že na téměř 16 tisíc obyvatel a rozlohu 17 km2 vychází jedna hlídka dvou strážníků. Podle mého soudu je to extrémně málo. Stačí se zajet podívat do okolních obcí, které mají vlastní městskou policii a budete překvapeni, jaké jsou jejich počty. Domnívám se, že navýšení počtu městských strážníků a kamerový systém by měl být proto v rámci zlepšení bezpečnostní situace v Horních Počernicích naprostou prioritou.

K článku přikládám aktuální tabulku kontaktů na místní okrskáře, na které se můžete případně obracet. 

Přeji vám hezké červnové dny. 

Petr Růžička, zastupitel MČ Praha 20