Pohádkový příběh počernického Reuska

24.01.2022

Milí přátelé,

rád bych se s vámi podělil o příběh počernického Re-use centra, přezdívaného Reusko. Počáteční myšlenka byla ta, že věci, které končí ve sběrném dvoře, nejsou všechny jen na vyhození a mohou ještě krásně sloužit. V dalších domácnostech mohou dál dělat parádu. Ostatně, kdo do sběrného dvora chodí pravidelně, určitě už si také někdy nějaký "vyhozený" kousek se zájmem prohlížel.

V době, kdy byla starostkou Mgr. Alena Štrobová, řešila možnost vzniku tzv. sociálního podniku pro lidi se zdravotním postižením. Cílem bylo po vzoru chráněných dílen vytvořit podnik, který by lidem s handicapem nabídl možnost práce a přivýdělku. Logicky se tento nápad pojil s naším sběrným dvorem a četnými neziskovými organizacemi, které v Počernicích působí. Pojil se ale hlavně s myšlenkou, že řada věcí se hned nemusí likvidovat. Mohou lidem sloužit dál.

S ohledem na změnu ve vedení radnice se projektu dále věnovala tehdejší radní Jana Hájková, BBA. Projekt představila na radě, která s provozem Re-use centra vyjádřila souhlas. Následně došlo k realizaci ze strany Odboru místního hospodářství.

Byly připraveny různé grafické návrhy Reuska a lidé vybrali nejhezčí z nich. Kromě jiného bylo třeba pořídit dvě stavební buňky, kde by věci našly zázemí. Naše rodina tehdy věnovala švýcarskou stavební buňku určenou právě pro tyto účely. Odbor místního hospodářství zajistil druhou. A centrum bylo na světě!

Na začátku jste v něm pochopitelně téměř nic nenašli! Společně s rodinou jsme nanosili talíře, drobnou elektroniku, knížky, tašky, skleničky, dětské hračky a spoustu dalších věcí. Dnešní Reusko už je díky vám všem doslova plné rozličných předmětů, které často lákají k návštěvě i lidi z jiných městských částí.

Kromě jiného v rámci Reuska byla zřízena i speciální transparentní sbírka, kterou jsme tehdy iniciovali společně s místostarostkou Evou Alexovou ve prospěch Chráněného bydlení na Xaverově. Domov zdejších klientů se zdravotním postižením dlouhodobě potřebuje rekonstrukci a bezbariérový přístup. Díky všem, kdo přispívají - do dnešního dne bylo celkem vybráno 55.716 Kč.

Závěrem doplním, že Reusko funguje především díky skvělým a ochotným pracovníkům sběrného dvora. O věci se starají s láskou a přesvědčením, že ještě mohou dělat radost. A navíc, jak je vidět, i pomáhat těm, kdo to potřebují.

Přeji vám krásné zimní dny a pokud jsem vás inspiroval k návštěvě Reuska, tak i šťastnou ruku!

Petr Růžička