HISTORICKÉ OKÉNKO JEDNÉ POČERNICKÉ FOTOGRAFIE

19.02.2022

Milí přátelé,

celý týden se na mě z kalendáře dívá tato dobová fotografie. Pro milovníky historie se asi není nutné příliš rozepisovat, ale pro všechny ostatní si dovolím krátké historické zamyšlení.

Dva chlapci stojí u dvou zvonů našeho kostela sv. Ludmily na Chvalech, které potkal osud stejný jako velkou část ostatních zvonů z kostelů nejenom na území Protektorátu Čechy a Morava. Většina zvonů musela ustoupit válečné mašinérii. Za zmínku stojí, že to nebylo poprvé v historii, ale stalo se tak už v průběhu první světové války.

Nové, respektive stávající zvony, zajistil poté farář František Štverák, který mimo jiné v rok pořízení této fotografie byl vězněn nacisty v koncentračním táboře Terezín, Sachsenhausen a poté v Dachau. V táboře Dachau vzal pod svou ochranu budoucího pražského arcibiskupa Josefa Berana. V červnu 1945 se vrátil zpět do Chval, kde se zasloužil nejenom o nové zvony, ale i další významné opravy kostela.

Ale zpátky k fotografii a roku 1942. Ostatně vžijme se do této doby, žijeme na území nejdéle nacisty okupované země již od roku 1939, kde od roku 1941 začal působit zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich a začaly doslova brutální časy nejenom českému odboji, ale všem i domnělým nepřátelům říše.

A právě v tento rok došlo k úspěšnému atentátu na jeho osobu a následovalo doslova rozpoutané peklo, které známe pod pojmem "Heydrichiáda". Ta stála život nejenom všechny parašutisty a jejich spolupracovníky, ale také stovky nevinných občanů, kteří s atentátem neměli vůbec nic společného. Cílem bylo, aby si nikdo nebyl jist svou další budoucností.

Kromě toho také uvažme, že právě do tohoto roku nacistické Německo vítězilo na všech frontách a propaganda jela na plné obrátky. Nikdo nemohl čekat, že válka brzy skončí.

Toto zamyšlení nám může sloužit jako ukázka toho, že i když se může zdát současná ekonomická a politická situace u nás a ve světe špatná, tak naši předkové zažili podstatně a nesrovnatelně horší časy a záleží na každém z nás, jak náš život v současnosti prožijeme.

U příštího historického okénka se s Vámi těším na shledanou.

Hezký víkend Vám všem.