KOMUNITNÍ PROJEKT „POČERNICKÉ ZÁHONKY“

04.10.2021

Milí čtenáři,

s podzimem se nám postupně ochlazuje a dny se krátí. Přesto mi dovolte malý návrat v čase právě do léta, konkrétně ke skvělému projektu "Počernické záhonky", který jsme dali dohromady společně s dobrovolnicí Markétou Čekanovou ze sdružení občanů PRO Počernice.

Ptáte se, co to vlastně je? Určitě při procházkách vídáte různé záhonky nebo zelené pásy v Počernicích, které si místní postupně zušlechtili a zkrášlili. Naším prvním byl záhonek právě u Markéty Čekanové, která po dohodě s odborem životního prostředí nakoupila květiny, mulčovací kůru a dala se do toho. Zelený pás celý vyplela, vyčistila a zasadila krásné rostlinky. Hned se tak z obyčejného zarostlého pásu stalo pěkné místo.

Mezi výhody tohoto projektu patří pochopitelně krásné prostředí před vaším domem, potěšíte také vaše sousedy, vytvoříte ideální místo pro včelky a hmyz. Navíc je prokázáno, že starost o květiny dlouhodobě snižuje stres. Tyto květinové záhonky také snižují riziko pro psy před vdechnutím osin z volného porostu. Takže pokud vás to zaujalo a máte zájem se zapojit, napište paní Svobodové, referentce péče o zeleň, na e-mail: petra_svobodova@pocernice.cz a domluvte se na společném postupu. Je totiž nutné, aby schválení prošlo úřadem. Nejenom kvůli tomu, že pozemky jsou majetkem Počernic, ale také proto, aby nedošlo třeba k narušení sítě kabelů apod. Těším se, že v příštím roce budou přibývat stále nové a nové záhonky.

Více informací o projektu naleznete na webových stránkách www.propocernice.cz nebo mi můžete napsat na e-mail: petr_ruzicka@pocernice.cz.

Závěrem mi dovolte poděkovat všem úžasným dárcům a mým skvělým spolupracovnicím, tj. Aleně Štrobové, Daniele Bendlové a Markétě Čekanové za organizaci sbírky tašek a školních potřeb pro počernické pěstouny. Děti byly z vybavených tašek nadšené. Takže za rok se těším opět při další sbírce.

Přeji vám krásné a pohodové podzimní dny.

Petr Růžička, zastupitel