NADMĚRNÝ HLUK ANEB JSME VYSTAVENI NADMĚRNÉMU HLUKU

29.01.2022


Milí čtenáři, 

už opakovaně jsem dostal stížnost od mnohých z Vás, že na různých místech v Horních Počernicích je nadměrný hluk. Ten může mít mnoho různých příčin. Počínaje klasickým provozem víkendové cirkulárky, ale nejčastěji blízkosti frekventované silnice nebo hlukově náročného podnikatelského provozu. Každý tento zdroj hluku pak negativně ovlivňuje kvalitu Vašeho života. Mezi nejčastější následky se odborníky uvádí: "Hluk má poměrně významný vliv na psychiku jednotlivce a často způsobuje únavu, depresi, rozmrzelost, agresivitu, neochotu, zhoršení paměti, ztrátu pozornosti a celkové snížení výkonnosti."

Přitom ochranu před hlukem a vibracemi má zajišťovat stát, respektive jeho místní orgány státní správy. V případě, že jsou limity hluku překročeny, měl by stát budovat efektivní protihluková opatření. Praxe je však značně komplikovanější a náročnější. 

Poslední rozsáhlá hluková studie Horních Počernic pochází z roku 2017 a za těchto dalších 5 let se situace jistě zhoršila. Zatímco někteří koaliční zastupitelé chtějí platit za drahé studie, které mapují jejich "klidnou" ulici nebo nakupují předražené softwary, měli bychom požadovat aktualizaci právě této komplexní hlukové studie, abychom věděli, jak na tom reálně v současné době jsme a začít skutečně efektivně pracovat na opatřeních, nápravě a zklidnění života občanů Horních Počernic. 

Výsledky hlukové studie z roku 2017, včetně doporučených opatření naleznete zde: https://www.pocernice.cz/app/uploads/2017/12/MAP_Hlukova_studie_AKTUALIZACE.pdf?fbclid=IwAR1TN3YV-6cRLc1V8RE_RfYmTnSLyOyAkdANvHskhWGUZ2rdRjns6bJ6mlI

Rád bych se na tuto studii zeptal u vedení radnice a Odboru životního prostředí a dopravy. Můžete mi, prosím, přidat Vaše aktuální zkušenosti s hlukem ve Vašem okolí?

Děkuji za odpovědi a případné sdílení, abychom dosáhli relevantních údajů.


Petr Růžička - zastupitel MČ Praha 20, PRO Počernice 
INFOGRAFIKA: Hluk ve městech (2019)