Připomínka sedmého výročí úmrtí profesora Antonína Holého

16.08.2019

Vážení a milí spoluobčané,

dovolte mi připomenout smutné sedmé výročí úmrtí profesora Antonína Holého, který prožil svůj život v Horních Počernicích. Zemřel 16. července 2012 ve věku 75 let. Pan profesor se zabýval organickou chemií a stal se jedním z nejúspěšnějších českých vědců současnosti. Působil na Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky, kde také osm let působil ve funkci ředitele. Byl držitelem 60 patentů a spoluautorem 600 vědeckých prací. Dočkal se světového uznání a věhlasu a získal mimo jiné Medaili Za zásluhy od tehdejšího prezidenta Václava Havla.

Přitom se jednalo o neuvěřitelně skromného, pracovitého, ochotného a vstřícného člověka. Bylo mu přezdíváno Profesor naděje, jelikož právě díky jeho výzkumu a lékům dal šanci milionům pacientů trpících nemocí AIDS nebo virovou hepatitidou typu B. Nešťastnou shodou náhod zemřel v den, kdy se v Americe začal prodávat jeden z jeho převratných léků. Rád bych tedy touto cestou poděkoval za jeho celoživotní práci a za všechny, kteří dnes mají to štěstí brát jeho léky. Čest Vaší památce, pane profesore!

Rád bych v budoucnu v Horních Počernicích viděl pamětní desku pana profesora na počest jeho díla. Zároveň by si dle mého názoru zcela právem zasloužil Nobelovu cenu v oblasti chemie.

Petr Růžička, váš zastupitel